• SPEKTRUM, CZYLI RÓŻNORODNOŚĆ - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • Spektrum, czyli różnorodność

            Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach

            Autyzm po raz pierwszy został opisany przez Leo Kannera w 1943 roku. Grupę dzieci, którą nazwał autystycznymi opisał również Hans Asperger w 1944 roku. Kanner i Asperger pracowali niezależnie od siebie, ale obaj użyli tego samego słowa – autystyczny. Obaj opisali dzieci o specyficznym profilu trudności, które dotykają wszystkich sfer - społecznej, emocjonalnej i poznawczej. Możemy powiedzieć, że spektrum autyzmu to odmienny sposób rozwoju. 

            Czy wiesz, że…

            Spektrum autyzmu to nie choroba.

            Osoby w spektrum mogą intelektualnie funkcjonować w normie, poniżej normy lub powyżej.

            Osoby w spektrum mogą mieć dobre umiejętności techniczne, ścisłe, ale i artystyczne.

            Osoby w spektrum mogą mieć duże lub małe potrzeby w zakresie kontaktu społecznego.

            Osoby w spektrum mogą być bardzo empatyczne lub nie wykazywać się tą cechą.

            Wiele osób w spektrum diagnozuje się także w wieku nastoletnim lub w dorosłości.

            Akceptacja odmienności spostrzegania i doświadczania świata buduje społeczeństwo bardziej przyjazne i otwarte.

            Summa summarum różnorodność to ważna i potrzebna cecha gatunku ludzkiego. Każdy z nas ma jakieś nietypowe zachowania. Jest to uwarunkowane czasem genetycznie, a czasem środowiskowo, czyli ze względu na miejsce, w jakim się wychowaliśmy.U osób ze spektrum autyzmu takie zachowania są dosyć charakterystyczne. Najczęściej powtarzające się to na przykład nadmierne przywiązanie do rutyny i nadmierna lub z drugiej strony niewielka wrażliwość na jakieś bodźce.Występują także trudności w komunikacji z innymi osobami, czasem ich wypowiedzi sprawiają wrażenie nieadekwatnych i niepasujących do tematu albo też unikają kontaktu wzrokowego.Osoby ze spektrum autyzmu odczuwają emocje czasem bardziej lub mniej intensywnie. Miewają trudności w odczytywaniu emocji u innych osób albo mogą nieprawidłowo zinterpretować, np. mimikę czy mowę ciała.Zdarza się, że nieprawidłowo interpretują ton wypowiedzi albo to, co idzie za tą wypowiedzią. Powinniśmy być może troszkę bardziej wrażliwi i bardziej wyrozumiali. Czasem nie wiemy nawet, że mamy takie osoby gdzieś w gronie znajomych. Oni nie mają obowiązku informowania innych o tym, że mają spektrum autyzmu.Pamiętajmy o tym, żeby być wrażliwym, cierpliwym i wyrozumiałym dla innych. To są takie podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w kontaktach z innymi, bo każdy z nas ma pewne trudności, z czymś może sobie nie radzić, a my o tym nie wiemy. Taki zestaw ogólnych zasad powinien pomóc nam porozumieć się z innymi.

            Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World AutismAwareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozy, małżonki emira Hamada ibn Chalifa Al Saniego, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku.

            12 kwietnia 2024 roku uczniowie i nauczyciele w naszej szkole obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wszystkie podjęte działania miały na celu pokazanie, w jaki sposób można pomóc w codziennych sytuacjach koleżance i koledze w spektrum autyzmu, propagowanie wiedzy o neuroróżnorodności, budowanie społecznej wrażliwości. W tym dniu w szkole panowała niezwykła atmosfera życzliwości, empatii i uśmiechu.  Apele tematyczne dla starszej i młodszej grupy wiekowej merytorycznie wprowadziły dzieci w prosty i przystępny sposób w tematykę autyzmu. Wystawa prezentująca znane osoby w spektrum, z różnych dziedzin życia, zaskoczyła wielu zwiedzających. Jest to dowód na to, że każdy może osiągnąć sukces. Mini performens polegający na stawianiu kropki na sercu z puzzli udowodnił, że każdy kto postawił kropkę jest inny, jak jego kropka.Ciekawą propozycją uczczenia dzisiejszego dnia było rozdanie każdej klasie przygotowanych własnoręcznie przez uczniów i nauczycieli niebieskich mydełek o zapachu bzu oraz niebieskich breloczków w kształcie połączonych puzzli. Breloczki zostały wydrukowane na drukarce 3D będącej na wyposażeniu naszej szkoły w ramach Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie naszej szkoły udali się również z misją edukacyjną dotyczącą spektrum autyzmu do Urzędu Gminy. Wójt pan Alojzy Włodarczyk z życzliwością poświęcił nam czas. Po krótkiej rozmowie uczniowie podarowali panu Wójtowi drobne upominki, symbole Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dbanie o równe traktowanie wszystkich dzieci, poszanowanie i ochronę godności osobistej najmłodszych, brak dyskryminacji w życiu społecznym z jakiejkolwiek przyczyny, udzielanie dzieciom pomocy w zabezpieczaniu nauki to bardzo ważne sprawy dla pana Wójta.

            Zachęcamy do obalenia mitów odnośnie autyzmu, informacje pod linkiem poniżej.

            https://jim.org/7-mitow-o-autyzmie/

            Ciekawą propozycję przeprowadzenia lekcji o autyzmie mamy dla nauczycieli, chętnie przyłączymy się do pracy! Link poniżej.

            https://jim.org/lekcja-autyzm/

            Bardzo dziękujemy naszym nauczycielom, kolegom i koleżankom za to, że nas serdecznie przyjęliście w nowej roli organizatorów. Serduszka nam biły mocno, ale było warto. Czujemy, że nie zawiedliśmy.

            Dziękujemy pani Dyrektor Magdalenie Treścińskiej-Niemczyk, że dała nam zielone światło na niebieską szkołę.

            Bez pedagoga specjalnego, nauczycieli wspomagających, nauczycieli prowadzących rewalidację i oczywiście bez koordynatora Laboratoriów Przyszłości nie byłoby dzisiejszego dnia. Jesteście super dziękujemy!

            Uczniowie SP Gorzkowice

          • JÓZEF PIŁSUDSKI – POSTAĆ NIEZWYKŁA, DLA NIEKTÓRYCH KONTROWERSYJNA

          • W dniu 12.04.2024 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach podczas lekcji historii, uczeń klasy 7A Przemysław Bieliński przybliżył poprzez prezentację multimedialną swoim kolegom i koleżankom z klasy postać bohatera narodowego - Józefa Piłsudskiego. Najważniejszy polityk polski XX wieku, współtwórca niepodległego państwa polskiego w 1918 roku. Człowiek niezwykle kontrowersyjny, swoim działaniem i zachowaniem zarówno wobec bliskich, współpracowników, jak i wrogów wzbudzający niejednokrotnie skrajne reakcje. Dzięki prezentacji uczniowie poznali bliżej postać marszałka jako spiskowca walczącego o niepodległą Polskę, dowódcę wojskowego, Naczelnika Państwa, męża i ojca.

            Warto pamiętać o bohaterach narodowych - jesteśmy z nich dumni, prawdziwych Patriotów, żołnierzy i zwykłych Polaków, którzy walczyli o wolność Polski. Dzisiaj nie walczymy już o niepodległość, ale możemy podkreślać swój patriotyzm uczestnicząc w ważnych wydarzeniach dla Ojczyzny, poprzez zawieszanie flagi biało-czerwonej, czy śpiewanie hymnu narodowego.

          • KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO

          • 11 kwietnia 2024r.odbył się w naszej szkole „Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas VII. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu geografii, historii, polityki oraz kultury czterech państw niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu.

            Po sprawdzeniu testów konkursowych i podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:

             

            I miejsce   –  Przemysław Bieliński – klasa VIIa

            II miejsce  –  Gniewomir Olczyk – klasa VIIb

            III miejsce –  Szymon Ociepa – klasa VIIa

            Wyróżnienie  - Amelia Orlik – klasa VIIb

             

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          • W dniu 11.04.2024r. w Wolborzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych. Trzydzieści pięć zespołów rywalizowało w sześciu kategoriach. Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach wystartowała we wszystkich kategoriach. Najlepiej zaprezentowali się chłopcy z roczników 2013 i młodsi, którzy zajęli I miejsce biegnąc w składzie: Oskar Koryciński, Szymon Strzelczyk, Tymoteusz Frączkowski, Bartłomiej Szulc, Aleksander Kłys, Mikołaj Siewier i Szymon Bąkowicz. Nasi najstarsi uczniowie z roczników 2009 i 2010 także zajęli I miejsce w swojej kategorii. Skład drużyny zwycięskiej: Dominik Remisz, Adam Trzebiński, Kacper Klęska, Oliwier Ryszka, Adam Dąbrowski i Dawid Jabłecki. Obie nasze drużyny reprezentować będą Powiat Piotrkowski na zawodach wojewódzkich. Pozostałe nasze zespoły zajęły następujące lokaty: IV miejsce dziewczęta z roczników 2013 i młodsze, IV miejsce dziewczęta z roczników 2011 i 2012, V miejsce dziewczęta z roczników 2009 i 2010 oraz IV miejsce chłopcy z roczników 2011 i 2012. Oprócz zwycięzców szkołę z Gorzkowic reprezentowali: Maja Mirek, Anna Korzela, Nikola Palej, Zuzanna Wojdalska, Kornelia Wieńczek, Viktoria Strzewiczek, Oliwia Straszewska, Sabina Zawada, Maja Sadura, Antonina Rumik, Wiktoria Fila, Nadia Matuszczyk, Julia Justyna, Amelia Gwóźdź, Antonina Chrapek, Maja Gaworska, Anna Kubicka, Nina Kuchta, Lena Miśkiewicz, Nikola Podskroba, Alicja Sochacka, Szymon Adamczyk, Oskar Kordyzon, Maciej Sikora, Michał Krystek, Frączkowski-Borowik Igor, Jan Zieliński, Bartosz Kabziński, Szymon Miśkiewicz. Gratulujemy!

          • PODSUMOWANIE XXIV EDYCJI AKCJI „GÓRA GROSZA”

          • W naszej szkole została  przeprowadzana akcja charytatywna „Góra Grosza”, organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową oraz specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.

            Akcja ma również na celu działania edukacyjne pokazujące najmłodszym, jaką siłę stanowi niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni i chętnie się do tej akcji przyłączyli.  

            W rozgrywkach pomiędzy klasami największe kwoty uzyskały:

            • w klasach 1-3;

            - klasa 2c -190,86zl

            - klasa 2b – 129,52zł

            • w klasach 4-8:

            -klasa 6b -191,95 zł

            - klasa 6a – 173,70 zł

            Uczniowie tych klas otrzymali słodkie upominki. 

            Serdecznie dziękujemy za udział w akcji.

            Koordynatorzy akcji: opiekunowie SKO i PCK.

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - WYCIECZKA DO STAROŻYTNEGO RZYMU

          • W dniu 10 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach, uczniowie  klasy 5C uczestniczyli podczas lekcji historii w zajęciach z wykorzystaniem okularów VR w ramach Laboratoriów Przyszłości. Omawiając temat o starożytnym Rzymie, mieli okazję poznać zabytki i życie pierwszych cywilizacji. Obejrzeli m. in. Koloseum, Forum Romanum, Palatyn, Pompeje oraz wiele innych miejsc i rekwizytów z tego okresu. Dzięki temu projektowi nasi uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie do odległej epoki, na której bazuje dzisiejsza cywilizacja. Lekcja była bardzo ciekawa i pozwoliła łatwiej przyswoić wiedzę na temat życia starożytnych Rzymian.

          • WOJEWÓDZKI INTERDYSCYPLINARNY KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

          • 09 kwietnia 2024 r. w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 w Łodzi odbyły się przesłuchania eliminacyjne Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Na Biało – Czerwoną Nutę”.

             

            Celem konkursu było:

             

            • kształtowanie świadomości przynależności narodowej i pogłębianie uczuć patriotycznych dzieci i młodzieży,
            • propagowanie wiedzy o historii i kulturze Polski,
            • budowanie szacunku do tradycji i dziedzictwa narodowego,
            • budzenie uznania dla dokonań minionych pokoleń Polaków,
            • wspieranie i rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci
              i młodzieży oraz stworzenie możliwości zaprezentowania ich talentów.

             

            Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach reprezentowali uczniowie:

            1. Maja Jachimczak kl. 4a
            2. Piotr Łęgowiak kl. 5b
            3. Wiktoria Karlińska kl. 7c
            4. Anna Korzela kl. 7c
            5. Nikola Palej kl. 7c
            6. Maja Korpas kl.7c
            7. Natalia Stasiak kl.7c
            8. Zuzanna Wojdalska kl. 7c
            9. Anna Łęgowiak kl.7c
            10. Nikola Klekocińska kl. 7c
          • KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH „WIERSZE DLA DZIECI JANA BRZECHWY

          • 4  kwietnia  2024r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas pierwszych „Wiersze dla dzieci Jana Brzechwy”.

            Celem konkursu była popularyzacja twórczości Jana Brzechwy, wzbudzanie zainteresowań uczniów poezją, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz nauka rywalizacji
            w przyjemnej atmosferze.

            Komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor pani Małgorzata Sadura, pani Justyna Święcicka, pani Renata Kluczyńska-Musiał dokonała oceny według ustalonych wcześniej kryteriów i wyłoniła zwycięzców konkursu.

            Laureatami zostali:

            1 miejsce Alan Pauliński klasa 1a, Jagoda Nowak klasa 1c

            2 miejsce Michalina Popławska klasa 1b, Alicja Kłys klasa 1a

            3miejsce Natalia Filipiak klasa 1b, Zofia Matyjaszczyk klasa 1b

            Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego 2023/2024.

            Konkurs przygotowały: p. Anna Szydziak, p. Lidia Stanios, p.  Anna Barańska

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

          • AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

          • W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej  im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach realizowali kolejną edycję profilaktycznego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu, w internecie oraz relacjach z rówieśnikami. Na zajęciach uczniowie poznawali podstawy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich trudnych,oraz uczyli się właściwej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w nim wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Po realizacji programu  dzieci zweryfikowały zdobytą wiedzę w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Jesteśmy dumni z pierwszaków, bo świetnie poradzili sobie z zadaniami w nim zawartymi. Obserwujemy, że realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole. Mamy nadzieję, że zdobyta przez nich wiedza przyczyni się do większego bezpieczeństwa naszych dzieci.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

          • 5 kwietnia br. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia. Przebiegał on pod hasłem „Jestem sprawny, jestem zdrowy”.Uroczystość rozpoczęła się od podziwiania występu cheerleaderek z Fitness Center Karolina Nowak oraz piłkarskich umiejętności starszych kolegów z GUKS Gorzkowice.

            Aby podkreślić znaczenie aktywności fizycznej w naszym życiu przystąpiliśmy do różnych rywalizacji sportowych oraz wspólnej rozgrzewki. Emocji było co niemiara...Cała społeczność uczniowska gorąco dopingowała przedstawicieli swoich klas. 

            Uroczystości dopełniła degustacja zdrowej żywności i podziwianie prac plastycznych o tematyce prozdrowotnej, które wykonali uczniowie klas I-III.
             

          • OTWARCIE ALEI LIPOWEJ PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

          • 4 kwietnia 2024r. dokonano oficjalnego otwarcia Alei Lipowej na placu Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach. Uroczystość otworzyła Pani Ewa Nowicka-Mirek - przewodnicząca Rady Rodziców, która powitała przybyłych gości i podziękowałasponsorom, rodzicom i tym wszystkim, którzy z zapałem wspierali inicjatywę renowacji alejki, z ogromnym zaangażowaniem pracowali w weekendy, aby uzyskać efekt, który można było dziś podziwiać.

            Podziękowania zostały skierowane do:

            -Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim,

            -Wójta Gminy Gorzkowice Pana Alojzego Włodarczyka,

            -Dyrekcji i grona pedagogicznego szkoły,

            -Państwa Pauliny i Wojciecha Natkańskich,

            -Państwa Katarzyny i Rafała Łojek,

            -Państwa Agnieszki i Pawła Niezgoda,

            -Państwa Marleny i Piotra Sochackich,

            -Pana Piotra Chrapka, Pana Jacka Nowaka, Pana Sylwestra Chudego, Pana Marka Karlińskiego, Pana Krzysztofa Bajona, Pana Karola Gryla, Pana Tomasza Szulca, Pana Jacka Misztalda,

            -Firmy T.O.M. Stacja Paliw Gorzkowiczki Magdalena i Tomasz Kaźmierscy,

            -Żłobka i Przedszkola Chatka Puchatka,

            -Firmy ubezpieczeniowej Paula i Damian Trzebińscy,

            -P.P.H.U. „Mirek” Tomasz Mirek,

            -PHU Sylwester Lewiński,

            -M.M.METAL-BUD Niechcice Maciej Misztald,

            -Anonimowego darczyńcy,

            -Prezydium Rady Rodziców.

            Prace nad powstaniem Alei Lipowej rozpoczęły się od przycięcia gałęzi lip rosnących wzdłuż wejścia, następnie zdjęto stare płyty chodnikowe i  położono kostkę brukową. W dalszej kolejności zamontowano dzięki sponsorom ławeczki i kosze wraz z tabliczkami fundatorów. Pojawiły się również gazony z zielenią , dwie drewniane tablice z napisem Aleja Lipowa i nowa furtka. Oczywiście w dniu otwarcia rodzice udekorowali aleję balonami, a przebieg prac można było obejrzeć na zaprezentowanych przy wejściu zdjęciach.

            Aleja Lipowa powstała z myślą o uczniach i  będzie stanowić miejsce zarówno  do odpoczynku jak i nauki na świeżym powietrzu.

            Dyrektor szkoły - Pani Magdalena Treścińska-Niemczyk  wraz z obecnymi na uroczystości przedstawicielami  Samorządu Uczniowskiego podziękowali  wszystkim rodzicom i sponsorom  za inicjatywę, zaangażowanie i  wkład pracy w powstanie Alei Lipowej.  Obecny na uroczystości Wójt Gminy Gorzkowice-Pan Alojzy Włodarczyk  pogratulował Radzie Rodziców doskonałego projektu i podziękował wszystkim, którzy go wsparli, podkreślając wspaniałą współpracę rodziców ze szkołą i organem prowadzącym.

            Poświęcenia alei dokonał wikary - ksiądz Dawid Kowalewski.

            Okazane przez wszystkich pomysłodawców, wykonawców i darczyńców wsparcie to ogromny wkład w rozwój, edukację i wychowanie całej społeczności szkolnej. Stanowi ono godny do naśladowania przykład zaangażowania w sprawy społeczne i publiczne.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ KŁAMSTWA

          • 27 marca 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach obchodzili ,,Międzynarodowy Dzień bez kłamstwa”. Przesłanie tego dośćnietypowego święta jest oczywiste: MA ZMOTYWOWAĆ DOROSŁYCH I DZIECIDO PRAWDOMÓWNOŚCI, SZACUNKU DO DRUGIEJ OSOBY, MA SPRAWIĆ BY ŚWIAT STAŁSIĘ PO PROSTU  DLA NAS LEPSZYM MIEJSCEM DO ŻYCIA.W związku z tym dniem uczniowie klas I-III przygotowali inscenizacjępt. ,,Nie kłam proszę” oraz wykonali plakaty dotyczące tego święta.Czy kłamstwo zawsze jest złe? Jakie skutki za sobą pociąga? Jakwalczyć z kłamstwami? - na te pytania uczniowie klas starszychudzielali odpowiedzi na zajęciach dotyczących kłamstwa, jego przyczyni konsekwencji. Mimo że od dziecka słyszymy, że „Kłamstwo ma krótkie nogi” i „Lepszabyle jaka prawda, niż dobre kłamstwo”,  to  kłamiemy bądź nie mówimycałej prawdy, bo wydaje nam się, że wybieramy pewnego rodzaju mniejszezło, nie chcemy sprawić komuś przykrości, kieruje nami grzeczność. Aleczy tak to działa?Milczenie jest złotem, lepiej w takiej sytuacji nie powiedzieć nicalbo powiedzieć prawdę.A może by tak spróbować…tak przez jeden dzień, może dwa, może tydzień,nie skłamać ani raz w żadnej sprawie?

          • SMART VOICES 2024 KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ cd.

          • W drugim etapie konkursu nastąpiły przesłuchania zgłoszonych przez każdą  szkołę  wykonawców.

            Do Wielkiego Finału zakwalifikowała się uczennica klasy 7c Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza  w Gorzkowicach ANNA  KORZELA.

            GRATULUJEMY!

          • WYJAZD DO KINA KLAS VII

          • 26 marca 2024r. uczniowie klas VII ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wybrali się do kina Helios w Bełchatowie  na projekcję filmu "Diuna 2".

            Zrealizowany z dużym rozmachem film "Diuna 2" jest adaptacją powieści Franka Herberta. Siódmoklasiści  z zapartym tchem śledzili losy Paula i lady Jessiki, którzy przetrwali rzeź i przyłączyli się do Fremenów.  W poprzednim filmie chłopak stracił wszystko – ojciec został zamordowany, a władzę przejął wrogi ród Harkonnenów. Na pustyni bohaterowie uczą się  zwyczajów koczowniczego plemienia, planują zemstę  i mierzą się z prawdopodobieństwem, iż książę może być mesjaszem, który wyzwoli  pustynną planetę od obcych najeźdźców. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z przykładem gatunku science-fiction. Projekcja filmu była też dla niektórych uczestników bodźcem do przeczytania książki. Udział w wyjeździe przyczynił się do integracji uczniów w gronie klasowym oraz szkolnym.

            Opiekę nad uczniami sprawowały: p. L. Barańska, p. A. Zyzik, p. E. Rakowska – Kister, p. A. Ziemba, p. E. Librowska.

          • DZIESIĄTA MUZA. WYCIECZKA KINOMANÓW.

          • Polecamy naszym kolegom, rodzicom i nauczycielom obejrzenie filmu pod tytułem „Za duży na bajki 2”. Reżyserem produkcji jest Kristoffer Rus, a na białym ekranie w role bohaterów wcielili się Maciej Karaś, Patryk Siemek, Amelia Fijałkowska, Karolina Gruszka, Dorota Kolak. Głównymi tematami podjętymi w filmie są poszukiwanie nieobecnego ojca i rozważania o poszczególnych funkcjach w rodzinie. Towarzyszą temu emocje, które nie zawsze przynoszą spokój, związane są z rozczarowaniem, zwątpieniem, ale prowadzą do wniosku, że słowo „rodzina” ma szerokie znaczenie i nie zawsze jednorodną formę. To ważny aspekt w obliczu naszej wiedzy, że obecnie w Polsce żyje około miliona rodzin zrekonstruowanych, tzw. patchworkowych.

            Film jest doskonałym narzędziem do realizacji drugiego punktu polityki oświatowej państwa na obecny rok szkolny: „Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz zajęć wychowania do życia w rodzinie”.

            Film może być bazą do pogadanek heurystycznych dotyczących takich tematów, jak: wartości w życiu każdego człowieka, struktury rodziny, prawidłowe relacje rodzinne, doskonalenie kompetencji społeczno-emocjonalnych, różnorodność, która jest wartością samą w sobie, podstaw prawa autorskiego, jak tworzyć i udostępniać odpowiednie własne utwory w Internecie, pojęcie języka potocznego, slangu i żargonu.

            Seans poprzedzono prelekcją o sile przyjaźni, stawianiu czoła przeciwnościom i mierzeniu się z prawdą.

            Serdecznie polecamy uczniowie klasy 5a i 5c SP Gorzkowice wraz z opiekunami.

            Do uwiecznienia naszej wycieczki posłużył aparat fotograficzny z Labolatoriów Przyszłości.

          • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA ANTYSMOGOWA - ETAP II

          • Amelia Orlik uczennica klasy 7b SP w Gorzkowicach wzięła udział w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej.
            Gratulujemy awansu i życzymy dalszych sukcesów.
            Opiekunem jest nauczycielka chemii p. Agnieszka Ziemba

          • WIZYTA W DOMU OPIEKI SPOŁECZNEJ WE WRONIKOWIE

          • Od wielu już lat uczniowie naszej szkolnej społeczności uczą się empatii, zrozumienia dla inności, wspierania osób potrzebujących. 26 marca 2024 pani Monika Jachimczak w imieniu naszych uczniów złożyła pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej we Wronikowie serdeczne życzenia i podarowała kartkę wykonaną przez uczennicę klasy 4a Maję Jachimczak. Ponadto na ręce podopiecznych został przekazany stroik wielkanocny.

            Ta forma wspierania pensjonariuszy funkcjonuje już od lat w naszej szkole, włączani są do niej kolejni uczniowie. Kultywowanie tradycji świątecznych oraz rozwijanie umiejętności społecznych sprzyja rozwojowi każdego człowieka, nieważne, czy jest to uczeń czy osoba dorosła. Każdy czerpie satysfakcję z podjętych działań i czynienia dobra.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

          • 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa: to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora takich  baśni jak: Calineczka, Dziewczynka z zapałkami, Brzydkie kaczątko.

            Co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Zadaniem organizatora  jest przygotowanie i rozesłanie do dzieci z całego świata listu oraz plakatu. Polska była Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1980 roku.

            W tym roku gospodarzem jest Japonia. Hasło tegorocznego święta brzmi: Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni. List do dzieci napisała Eiko Kadono wybitna japońska autorka, a plakat zaprojektowała Nana Furiya.

            Link do plakatu oraz listu:

          • KARTKA WIELKANOCNA - Szkolne Koło Wolontariatu POMOCniaki

          • Prezentujemy kartki wielkanocne, które bardzo licznie zostały dostarczone do opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu POMOCniaki. W zorganizowanym konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-8. Prace ich, cudnej urody, po raz kolejny spowodowały nie lada wyzwanie dla komisji. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w inicjatywę, która wspomoże jutro Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach podczas kiermaszu wielkanocnego:)

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu POMOCniaki, pani Renata Turniak oraz pani Żaneta Klekowska, wyłoniły zwycięskie prace, których autorami są:

            Alama Ksawery 5a

            Pielużek Lena 7a

            Bąkowicz Szymon 4c

            Tarnowski Franciszek 4a

            Matych Natalia 4a

            Jeż Szymon 7b

            Koryciński Oskar 4a

            Sadura Maja 6a

            Walter Julia 5c

            Zieliński Jan 6a

            Jachimczak Maja 4a

            Źródelny Leon 5b

            Matych Igor 6a

            Woźniak Zuzanna 4a

            Jeszcze raz serdeczne gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników.