11 grudnia 2023r. uczniowie klas VIIa oraz VII c uczestniczyli w wyjeździe do kina Helios w Piotrkowie Tryb. Obejrzeli film „Chłopi”, zrealizowany na podstawie powieści społeczno-obyczajowej Władysława Stanisława Reymonta (Nagroda Nobla w 1924 roku), która ukazuje losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem. Co ciekawe, „Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Chycka, Lucyna Barańska, Ewa Rakowska- Kister oraz Ewa Turkowska.
WYJAZD DO KINA
WYCIECZKA DO KINA NA FILM "NAJSZCZĘŚLIWSZE ŚWIĘTA"
Święta to magiczny czas, w którym spełniają się marzenia. Zasiadając wspólnie do stołu lub otwierając prezenty, często zapominamy o problemach. Skupiamy się na tym, co jest tu i teraz. A przecież na świecie jest mnóstwo osób, które nie mają tyle szczęścia w życiu co mój. Wśród nich są przede wszystkim dzieci przebywające w domach dziecka. Często podopieczni mieszkający w tych placówkach nie mają nawet odwagi prosić o cokolwiek. Taka historia została przedstawiona w filmie "Najszczęśliwsze święta", który obejrzeli uczniowie klas: IVa, IVb. IVc i Vb SP w Gorzkowicach w kinie Helios w Bełchatowie. Wycieczka odbyła się 4 grudnia 2023r. Uczniowie dzięki filmowi dowiedzieli się, co czują takie dzieci. Wszyscy byli szczęśliwi, że główny bohater, choć przez chwilę, poczuł się kochany i potrzebny.
Wycieczkę zorganizowały i opiekę sprawowały: p. A. Zawada , p. A. Maniecka, p. M. Szulc, p. R. Kluczyńska- Musiał, p. A. Siewierska, p. A. Ziemba.
PODSUMOWANIE KAMPANII "19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY”
Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach po raz pierwszy dołączyła do Fundacji Po Drugie i wzięła udział w międzynarodowej kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”, która odbywała się w dniach od 1 do 19 listopada 2023 r. Kampania prowadzona była pod patronatem Wójta Gminy Gorzkowice p. A. Włodarczyka.
Przez 19 dni listopada, zostały prowadzone różnorodne działania, mające na celu uwrażliwienie uczniów na krzywdę drugiego człowieka a tym samym zaniechanie stosowania przez nich agresji i przemocy. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, spotkaniach i warsztatach, dotyczących przemocy rówieśniczej, agresji oraz praw dziecka.W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole Wójta Gminy Gorzkowice p. Alojzego Włodarczyka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzemieniewicach p. Elżbietę Włodarczyk wraz z uczniami i opiekunem p. Magdaleną Krzynówek.
Podczas spotkania zostały wręczone nagrody za konkursy: fotograficzny i multimedialny, które ufundował Wójt Gminy Gorzkowice, za co bardzo dziękujemy.
Dyrektor szkoły p. M. Treścińska-Niemczyk podsumowała podjęte działania przez wychowawców i wszystkich nauczycieli, a następnie zaprosiła wszystkich obecnych do zabawy przy słowach piosenki Cleo i dzieciaki pt. „Dobre słowa”. Bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie mogli włączyć się w ten projekt i utrwalić swoją wiedzę na temat przeciwdziałania negatywnym zachowaniom w relacjach z innymi.
672
PÓŁFINAŁY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W DRUŻYNOWEJ GRZE W SZACHY
07 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyły sięWojewódzkie Półfinały w Drużynowej Grze w Szachy. Zawody rozgrywane były w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. Do zawodów zgłosiło się 13 drużyn z powiatów: tomaszowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego i brzezińskiego. Uczniowie naszej szkoły w składzie: Anna Łęgowiak, Cezary Gala, Konrad Cichosz, Kacper Klęska i Gniewomir Olczyk zajęli VI miejsce. W kategorii starszej zwyciężyli szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzezinach, w młodszej najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie. Wszystkim zawodnikom gratulacje złożyli Wójt Gminy Gorzkowice Pan Alojzy Włodarczyk i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach Pani Magdalena Treścińska – Niemczyk.
10
LEGO SPIKEPRIME
W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła zakupiła min. Zestaw LEGO Education SPIKE Prime. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W naszej szkole na lekcjach informatyki odbywają się zajęcia z wykorzystaniem klocków lego. Zestaw LEGO Education SPIKE Prime, który posiadamy, to narzędzie dla uczniów szkoły podstawowej. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. To idealny zestaw startowy do nauki robotyki, który daje nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania.
Zadaniem dzieci nie jest samo budowanie robotów, lecz rozwiązanie przedstawionego problemu. Kierując się wskazówkami, dzieci muszą osiągnąć przedstawiony w zadaniu cel.
Cele edukacyjne:
• rozwijanie logicznego i algorytmicznego myślenia
• rozwijanie umiejętności współpracy
• rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia
• nauka kodowania i programowania
Podczas zajęć z klockami LEGO® Education dzieci poznają w sposób namacalny różne zagadnienia ze świata wokół nich. Wszystko to robią wykorzystując swoją niezwykłą kreatywność! Programowanie robotów jest oparte na metodzie „przeciągnij i upuść” – podobnie jak w programie Scratch.
21
MIKOŁAJKI NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Wczoraj był wyjątkowy dzień. Święty Mikołaj odwiedził naszą klasę, w której na co dzień uczymy się języka angielskiego. Było dużo radości, zabawy i nauki w wesołej i ciepłej atmosferze, choć za oknem mroźno i zimno.
Największą radość sprawiła wszystkim kotka Dorotka, która pomagała nam dzisiaj zrozumieć jeden z czasów gramatycznych. Były Christmassongs, śliczne sezonowe czapeczki i dużo słodyczy, no bo wiadomo, nic u Mikołaja nie ma za darmo, wykazaliśmy się dzisiaj wieloma talentami, dużą wyobraźnią i pomysłowością.
Nie uwierzycie! Mikołaj zabrał nas razem z Susie i Samem bohaterami książeczki „ Have a wonderful Holiday” na wycieczkę po Londynie. Odwiedziliśmy Buckingham Palace, The Tower of London, Big Ben, Tower Bridge, The Tower of London, jeździliśmy na słynnym londyńskim London Eye i zjedliśmy pyszny posiłek w restauracji na Covent Garden.
Z niecierpliwością czekamy na taaakiego Mikołaja za rok.
16
MIKOŁAJKOWY NASTRÓJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH
Mikołaju usiądź z nami wkoło
pobawimy się wesoło.
Zatańczymy wokoło choinki,
chłopcy i dziewczynki.
Zaklaszczemy, zaśpiewamy
i prezenty wszystkim damy.
Choinka w holu ubrana, sale lekcyjne przystrojone, czy potrzeba nam czegoś jeszcze do poczucia zbliżających się świąt Bożego Narodzenia? No może zapachu świeżo pieczonych pierniczków :) Ale wszystko przed nami.
Uczniowie wspólnie spędzili przemiły dzień, wykonując świąteczne aktywności i zdjęcia podczas sesji zorganizowanej przez Radę Rodziców. Był dostojny Pan Mikołaj i jeszcze ładniejsze Panie Elfy :)
Ale chyba największe zamieszanie i zaciekawienie wywołał... Grinch, świąteczny przeciwnik, buntownik z natury, ale jego serduszko puka i z każdą uśmiechnięta buzią się powiększa :)
Mikołaju, dziękujemy za Twoją wizytę. Obiecujemy dotrzymać wszystkich złożonych Ci obietnic :)
25
PRZEDSTAWIENIE UCZNIÓW Z KLASY II B - PROGRAM „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”
Uczniowie klas drugich w roku szkolnym 2023/2024 biorą udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. To jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli oraz od 2019 roku również dla szkół podstawowych poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 9 milionów dzieci. Uczniowie biorą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii. Uczniowie klasy IIb w ramach zajęć edukacyjnych o wskazanej wyżej tematyce przygotowali przedstawienie dla swoich kolegów z klasy Ib oraz zabawy rytmiczno – ruchowe. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych zajęciach, które sprawiły im dużo radości.
4
WYJAZD DO KINA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
5 grudnia 2023r. uczniowie klas pierwszych wybrali się do kina Helios w Bełchatowie. Obejrzeli film pt. „Najpiękniejsze święta”, który wprowadził dzieci w nastrój zbliżających się i oczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia. Główną bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Stile, która poznaje samotnego szewca. To spotkanie na zawsze odmienia ich życie. Dziewczynka uświadamia wszystkim mieszkańcom małej osady, że życie jest najpiękniejsze, kiedy można je dzielić z innymi. Po projekcji filmu uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do pobliskiej pizzerii. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Barańska, Anna Szydziak, Lidia Stanios, Ewa Librowska i Małgorzata Soja. Wszystkie dzieci wróciły uśmiechnięte i bardzo zadowolone.
23
SPOTKANIE Z GÓRNIKAMI
4 grudnia 2023r. z okazji Barbórki do Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach zostali zaproszeni górnicy z Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.
O tradycjach związanych z tym świętem opowiadali uczniom klas 1-3 Panowie – Dariusz Świstak i Tomasz Dybicz.
Ubranych w galowe mundury gości powitała Pani Dyrektor Magdalena Treścińska - Niemczyk.
Górnicy opowiedzieli o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni, szczegółowo opisali strój górniczy, przedstawili symbolikę piór na czapce oraz symbolikę górniczego godła. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel brunatny oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Mieli również okazję zapytać o interesujące ich sprawy, wydarzenia z życia kopalni i ciekawostki związane z górniczą pracą.
Na zakończenie trzecioklasiści podziękowali gościom za prelekcję i wręczyli kartki z życzeniami, za co zostali obdarowani słodyczami.
Organizatorem spotkania była Pani Aneta Krawczyk. Kartki z życzeniami wykonała Pani Ewelina Nowak.
16
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
- 4
Każdego roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1922 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. I nasza szkoła świętowała ten dzień uroczyście. Do tegorocznych obchodów włączyli się członkowie Samorządu Uczniowskiego, od samego rana witali wszystkich wchodzących w mury szkoły, serdecznym uśmiechem, obdarowując uczniów żółtą emotką z życzeniami „miłego dnia”. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem „Savoir-vivre”, względem Osób Niepełnosprawnych”
Celem obchodów było przybliżenie społeczności uczniowskiej, problemów osób z niepełnosprawnością oraz zwiększenie świadomości naszych uczniów w tej tematyce.
Na korytarzu szkolnym wystawiono sztalugi a na nich plakaty informacyjne jak powinniśmy funkcjonować w grupie, aby nie być obojętnym na potrzeby innych. Uczniowie klas młodszych w ramach godzin wychowawczych i świetlicowych wykonali cudowne prace, które były wystawione w holu głównym szkoly. Na koniec obchodów zostały wypuszczone żółte balony z helem w powietrze, które powędrowały wysoko z naszymi marzeniami. Uczniowie wracając do klas zostali obdarowani słodkim łakociem.
Obchody Dnia Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my i że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.
76
POPULARYZACJA WIEDZY O ANTYBIOTYKACH
W dniach 18-24 listopada obchodziliśmy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (WAAW), który Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła w 2015r.Inicjatywy te odpowiadają na narastające zagrożenie związane ze zjawiskiem oporności drobnoustrojów na antybiotyki. Kampaniom informacyjnym organizowanym w ramach EAAD i WAAW przyświeca jeden główny cel - zwiększenie świadomości ogółu społeczeństwa, również pracowników ochrony zdrowia na temat tego, czym jest oporność na antybiotyki oraz przekazywanie informacji o jej konsekwencjach.
Już po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach przystąpiła do obchodów Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone zajęcia przez wychowawców, nauczycieli przyrody oraz biologii.
Uczniowie dowiedzieli się:
Co to są antybiotyki?
Antybiotyki to leki, które mogą zabijać lub hamować wzrost bakterii w celu leczenia infekcji u ludzi, zwierząt, a czasem roślin. Antybiotyki to leki stosowane w zakażeniach bakteryjnych (takich jak pneumokokowe zapalenie płuc lub gronkowcowe zakażenia krwi). Nie wszystkie antybiotyki działają na wszystkie bakterie. Istnieje ponad 15 różnych klas antybiotyków, które różnią się budową chemiczną i działaniem przeciwko bakteriom. Antybiotyk może być skuteczny przeciwko jednemu lub wielu rodzajom bakterii.
Co to jest odporność na antybiotyki?
Bakterie uzyskują oporność na antybiotyki, gdy określone antybiotyki utraciły zdolność zabijania lub zatrzymywania wzrostu bakterii. Niektóre bakterie są naturalnie oporne na niektóre antybiotyki. Niepokojącym problemem jest sytuacja, w której niektóre bakterie, które normalnie są wrażliwe na antybiotyki, stają się oporne w wyniku zmian genetycznych. Oporne bakterie przeżywają w obecności antybiotyku i dalej się namnażają, powodując dłuższą chorobę, a nawet śmierć. Infekcje wywołane przez oporne bakterie mogą wymagać większej ostrożności, a także alternatywnych i droższych antybiotyków, które mogą mieć poważniejsze skutki uboczne.
Antybiotyki może przepisać wyłącznie lekarz, który Cię zbadał
Wiele chorób okresu jesienno-zimowego może powodować te same objawy, ale mogą nie wymagać takiego samego leczenia. Jeśli przepisano ci antybiotyk na poprzednią chorobę i po nim wyzdrowiałeś, kuszące jest zastosowanie tego samego antybiotyku, jeśli występują podobne objawy. Jednak tylko lekarz, który Cię zbadał, może stwierdzić, czy choroba wymaga leczenia antybiotykami.
- Nigdy nie próbuj kupować antybiotyków bez recepty.
- Nigdy nie oszczędzaj antybiotyków na później.
- Nigdy nie używaj antybiotyków pozostałych po poprzednich kuracjach.
- Nigdy nie dziel się resztkami antybiotyków z innymi ludźmi.
Antybiotyki nie są środkami przeciwbólowymi i nie mogą wyleczyć każdej choroby
Antybiotyki nie działają jak środki przeciwbólowe i nie mogą złagodzić bólów głowy ani gorączki. Antybiotyki są skuteczne tylko przeciwko infekcjom bakteryjnym i nie mogą pomóc w wyzdrowieniu z infekcji wywołanych przez wirusy, takich jak przeziębienie lub grypa. Aż 80% sezonowych dolegliwości dotyczących nosa, uszu, gardła i płuc ma podłoże wirusowe, więc przyjmowanie antybiotyków nie poprawi samopoczucia.
Przyjmowanie antybiotyków z niewłaściwych powodów, takich jak przeziębienie i grypa, nie sprawi, że poczujemy się lepiej, a nawet może powodować działania niepożądane
Przyjmowanie antybiotyków na przeziębienie lub grypę nie przynosi żadnych korzyści: antybiotyki po prostu nie działają na infekcje wirusowe. Ponadto antybiotyki mogą powodować szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak biegunki, nudności czy wysypki skórne.
Przyjmowanie antybiotyków w celu zwalczania łagodnych infekcji bakteryjnych, takich jak zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, ból gardła, zapalenie oskrzeli lub ból ucha, często nie jest konieczne, ponieważ w większości przypadków własny układ odpornościowy jest w stanie poradzić sobie z takimi łagodnymi infekcjami.
WYJAZD DO KINA
1 grudnia 2023r. uczniowie klasy 3b i 3d Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach uczestniczyli w wyjeździe do kina w Bełchatowie. Uczniowie obejrzeli film „Najpiękniejsze święta”. To pierwsze Boże Narodzenie po wojnie. 9-letnia Stine przyjeżdża pociągiem do niewielkiej, górskiej wioski w poszukiwaniu schronienia. Spotyka tam szewca Andersena - zgorzkniałego, samotnego mężczyznę. Spotkanie tej dwójki na zawsze odmieni ich życie. Mała, urocza dziewczynka wprowadza magię świąt do osady i uświadamia wszystkim, że życie jest najpiękniejsze, kiedy można je dzielić z innymi. Ta historia z pewnością pomogła wprowadzić uczniów w świąteczny nastrój. Po wizycie w kinie uczniowie wraz z opiekunami udali się do pizzerii.
Opiekunami podczas wycieczki były: p. Agnieszka Kubiak, p. Agnieszka Sawicka, p. Agnieszka Chycka, oraz p. Maria Kurzawska.17
SPRAWOZDANIE Z WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z HISTORII DLA KLAS 5-8 W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
W dniu 01.12.2023r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach o godzinie 9:00 odbył się Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Historii przeznaczony dla uczniów klas 5-8. Organizatorem konkursu był Łódzki Kurator Oświaty. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, pogłębianie wiedzy oraz umiejętności, zainteresowania się historią Polski, pobudzanie twórczego myślenia. Do zmagań konkursowych przystąpiło dziewięciu uczniów. Był on w formie testu. Czas trwania - 60 minut. Dziękujemy naszym odważnym uczniom za udział w zmaganiach konkursowych i życzymy powodzenia w kolejnych etapach: rejonowym i wojewódzkim.
„BAJCZYTANKI PANI HANKI” – SPOTKANIE Z PISARKĄ PANIĄ HANNĄ NIEWIADOMSKĄ
W środę, 29 listopada 2023r. uczniowie klasy 3c wraz z wychowawcą - Panią Anetą Krawczyk uczestniczyli w spotkaniu z Panią Hanną Niewiadomską, autorką książek dla dzieci wydawanych pod tytułem „Bajczytanki Pani Hanki”.
Spotkanie miało na celu zachęcić uczniów do czytania książek. Autorka czytała dzieciom Bajkoczytanki, bardzo ciekawie opowiadała o swojej twórczości, o tym jak powstają wiersze, skąd czerpie pomysły oraz jak wielką radość sprawia jej ich pisanie. Namawiała małych czytelników do czytania oraz przedstawiła im korzyści wynikające z sięgania po książkę.
Nie zabrakło również zabaw z poezją – poetka zaproponowała zabawy twórcze z układaniem rymów oraz pobudzające wyobraźnię.
Dziękujemy za zaproszenie na spotkanie Pani Małgorzacie Gadeckiej - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Domu Kultury Gminy Gorzkowice oraz Pani Magdalenie Rutka - Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach.
9
MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W DRUŻYNOWEJ GRZE W SZACHY
30.11.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Drużynowej Grze w Szachy. Zawody rozgrywane były w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do rozgrywek zgłosiło się sześć drużyn. W młodszej kategorii wiekowej naszą szkołę reprezentowali: Michalina Mucha, Anastasiia Bilokobylska, Jakub Skrobek, Kacper Cygan, Maciej Sikora i Michał Krystek. Zajęli oni III miejsce. W starszej kategorii grali: Anna Łęgowiak, Ada Wilczek, Cezary Gala, Konrad Cichosz, Kacper Klęska i Konrad Kaniowski. Nasi starsi uczniowie wywalczyli II miejsce i awans do półfinałów wojewódzkich. Dyplomy i puchary dla najlepszych szkół wręczali Radny Powiatu Piotrkowskiego Pan Krzysztof Mroczkowski i Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach Pani Małgorzata Sadura. Po zawodach powiatowych odbyło się podsumowanie i wręczenie dyplomów oraz nagród najlepszym zawodnikom Szkolnego Turnieju Szachowego. Gratulujemy!
20
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie