Wiosna - pora roku, która budzi całą przyrodę do życia, zachęca do obserwowania, poszukiwania odpowiedzi na pytania oraz wykonywania doświadczeń. Dlatego uczniowie klasy 1c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach zamienili się w małych ogrodników i założyli w swojej sali hodowlę roślin. Z niewielką pomocą wychowawczyni – p. Anety Krawczyk zasiali nasiona kwiatów i warzyw oraz zasadzili cebulki. Towarzyszyły temu rozmowy o etapach rozwoju roślin, sposobie pielęgnacji oraz warunkach potrzebnych do ich rozwoju. Teraz uczniowie podlewają rośliny, z uwagą i zadowoleniem obserwują pojawienie się łodyżek oraz pierwszych listków.
HODOWLA ROŚLIN W KLASIE 1C
- 23
PRIMA APRILIS
Primaaprilisowy poranek przywitał nas zimową pogodą. Jednak w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach radości i śmiechu było co niemiara, ponieważ uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Ten codzienny przedmiot, nierozłącznie kojarzący się ze szkołą i uczniem, dziś został zastąpiony: wózkami, koszykami, walizkami, skrzynkami na narzędzia, poszewkami na poduszki, a nawet szufladami.
Okazuje się, że wyobraźnia i kreatywność naszych uczniów są nieograniczone. "Dzień bez plecaka" został zainicjowany przez Samorząd Uczniowski.
30
TYDZIEŃ Z MATEMATYKĄ
„Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem” – J.Śniadecki
Tydzień z matematyką w Szkole Podstawowej im. H.Sienkiewicz w Gorzkowicach rozpoczął się od świętowania Międzynarodowego Dnia liczby Pi.
Pi – zwana również Ludolfiną – jest najpopularniejszą stałą matematyczną i jedną z pierwszych odkrytych liczb niewymiernych. 14 marca 2022r. uczniowie klasy 6a na lekcji matematyki obejrzeli film: Czy w liczbie Pi można znaleźć daty urodzenia każdego z nas? Wysłuchali również wesołej piosenki o tej liczbie. Poznali krótką historię liczby Pi a następnie odkrywali kolejne jej cyfry rozwiązując Pi – szarady. Dowiedzieli się jak Ludolfina znalazła się w kosmosie oraz wysłuchali wiersza Wisławy Szymborskiej pt. Liczba Pi. Na zakończenie lekcji tworzyli Pi – wyrazy.
Uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w konkursie plastycznym „ Liczba Pi fascynuje od czasów starożytnych do dziś”. Nasi młodzi artyści wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem a wśród wyróżnionych plakatów znalazły się prace autorstwa:
Nikoli Klekocińskiej - kl.5c
Aleksandry Gierlik – kl.5a
Zuzanny Wojdalskiej - kl 5c
Antoniny Rumik – kl.4b
Mai Korpas – kl. 5cUczniowie klas siódmych wzięli natomiast udział w Światowym Dniu Matematyki, którego inicjatorem w Polsce jest Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve.
Organizatorzy co roku zapraszają uczniów do konkursów, quizów i zagadek matematycznych. Rozwiązywanie zadań ma sprawiać uczniom przyjemność, wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.W tym roku hasło przewodnie obchodów Dnia Matematyki brzmiało: Matematyka, to jakiś kosmos. Uczniowie rywalizowali ze sobą, rozwiązując ciekawe zadania związane tematycznie z kosmosem. Była to wspaniała okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka.
Zwycięską drużyną okazał się zespół uczniów klasy 7c w składzie:
Mikołaj Miler
Miłosz Miler
Jan Źródelny
Gratulujemy zwycięzcom a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólne celebrowanie świąt matematycznych.
39
SZKOLNY KONKURS BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
28 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzony etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Po rozwiązaniu testu z przepisów ruchu drogowego uczestnicy konkursu przystąpili do części praktycznej obejmującej miasteczko ruchu drogowego i tor sprawnościowy.
Wyniki konkursu szkolnego:
I miejsce – Cezary Gala kl. 5b
II miejsce – Szymon Jeż kl. 5b
III miejsce – Kamil Krzynówek kl. 5b
IV miejsce – Anna Łęgowiak kl. 5c
Trzyosobowy zespół uczniów będzie reprezentował naszą szkołę w eliminacjach międzyszkolnych, które odbędą się 6 kwietnia 2022 roku.
STO LAT... URODZONYM W MARCU
Jak co miesiąc... świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przygotowały i wysłały własnoręcznie zrobioną kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej "Przystań” we Wronikowie. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić ten wyjątkowy dzień solenizantom, którzy swoje urodziny obchodzą w MARCU.
"DZIECI - DZIECIOM"
„Dzieci – dzieciom” – podsumowanie pierwszego etapu zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy.
Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach dziękujemy za włączenie się do akcji „Dzieci - dzieciom”.
Dzięki Waszej aktywności udało się zebrać bardzo dużo przyborów, które z pewnością dadzą radość dzieciom, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie i nowe miejsce do życia na terenie naszej gminy.
W ciągu dwóch tygodni trwania zbiórki zebraliśmy dużą ilość: zeszytów, bloków, długopisów, ołówków, plecaków, piórników, farb, nożyczek, gumek, temperówek, kredek, plasteliny, bloków itp. Wymienione przybory wkrótce trafią do rąk potrzebujących. Serdecznie dziękujemy Wam za Waszą wrażliwość, dobre serce, wsparcie i zrozumienie, dziękujemy, za to, że umiecie się dzielić z innymi.
Informujemy, że akcja trwa nadal.
12
KONKURS PLASTYCZNY
Uczennice Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięły udział w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci
pt. „ Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy.”
Prace konkursowe wykonały:
Wiktoria Kaźmierska - kl.7c oraz
Patrycja Cicha - kl. 4a.
KARTA ROWEROWA
25 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzonyegzamin na kartę rowerową.
Uczniowie, którzy zaliczyli poprawę części teoretycznej przystąpili do części praktycznej na wyznaczonym torze miasteczka ruchu drogowego.
Zadaniem uczniów było prawidłowe wykonywanie i sygnalizowanie manewrów oraz właściwe reagowanie na znaki drogowe.
Sprawdzian umiejętności praktycznychna miasteczku zaliczyło 33 uczniów.
ZIELONY OGRÓDEK
"Ludzie mieli taki zwyczaj, że kiedy spotykali się ze sobą, dzielili się ciepłym i puchatym mówiąc: „Tobie puchate i mnie puchate, mnie puchate i Tobie puchate”. A kiedy się dzielili – ciepłe i puchate rosło i było go jeszcze więcej. Ludzie nauczyli się, że kiedy ciepłe i puchate rośnie – ich życie staje się piękniejsze, serca wypełniają się miłością, a ciało jest zdrowsze."
Bajka o ciepłym i puchatym
„DIALOG ZAMIAST KAR”
ZOFII ALEKSANDRY ŻUCZKOWSKIEJ
Grupa uczniów z klasy 2a uczęszczających na zajęcia w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja oraz Innowacji Pedagogicznej EkoEmocje założyła hodowlę roślin w świetlicy szkolnej. Dzieci bardzo chętnie opiekowały się zielonym ogródkiem, wspólnie przygotowały ziemię w doniczkach, wysiewały nasiona oraz sadziły cebulki. Mówiły do nich "puchate" i ciepłe słowa i nie zapominały o systematycznym podlewaniu, dzięki temu na efekty nie trzeba było długo czekać. W oknie świetlicy szkolnej pojawiło się dużo soczystej, wiosennej zieleni.
Dzięki kącikowi przyrody dzieciom udało się ukazać walory estetyczne przyrody. Aktywności, które towarzyszyły uczniom podczas pracy rozwinęły w nich umiejętności poznawcze, oraz kształtowały opiekuńczą postawę wobec różnych roślin. Młodsi ogrodnicy przekazali wyhodowany szczypiorek do szkolnej kuchni.
Pragniemy podzielić się zdjęciami i zaprezentować efekty pracy uczniów. Wytęskniona wiosna zawitała już do naszej świetlicy!
Realizatorzy projektu:
p. Małgorzata Soja
p. Agnieszka Sawicka
20
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Dnia 21 marca z okazji Pierwszego Dnia Wiosny z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Świetlicy szkolnej został zorganizowany Dzień Piżamy oraz Dzień Kolorowej Skarpetki.
Dzień Piżamy – to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory. Jest to akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań dzieci i kształtowanie zachowań prozdrowotnych. Dla chorych, małych pacjentów piżama jest nieodłączną częścią codzienności.
Dzień Kolorowej Skarpetki jest symbolem solidaryzowania się z dziećmi chorymi na Zespół Downa.
Dziś uczniowie przyszli w piżamach na sobie lub przynieśli i szybko przebrali się. Wyjęli swoje bambosze, kapciuchy, cieple skarpety. Na piżamki jak przystało założono szlafroczki, a na oczy „śpioszki”. Ach jak było cudownie, przyjaźnie, domowo, dziecinnie i momentami sennie Ku zaskoczeniu wszystkich do ogłoszenia dostosowały się również nauczycielki, ubierając się w śmieszne piżamki i szlafroki. „Piżamowcy” przemaszerowali korytarzami pokazując swoje stroje i akcesoria do spania tym, którzy nie podjęli wyzwania może skuszą się następnym razem. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji gratulujemy poczucia humoru i odwagi w podejmowaniu nietypowych wyzwań. Dalsza zabawa w piżamach przeniosła się do świetlicy, gdzie oglądano, czytano i opowiadano sobie bajki i rytuały wieczorne. Dzieciom bardzo podobał się ten nietypowy dzień, który mamy nadzieję, iż pozostanie w ich pamięci na długie, długie lata. A rodzicom dziękujemy, iż potraktowali ten dzień na wesoło. Jeśli po obejrzeniu zdjęć uśmiech pojawi się na Państwa ustach to uznamy iż pomysł był udany, a Państwo nie zatraciliście w sobie dziecka. Przypominamy, iż szkoła to nie tylko miejsce nauki ale również zabawy. A w piżamach zabawa była SUPER!!!
Organizatorzy akcji:
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele Świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach11
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
21 marca z okazji Pierwszego Dnia Wiosny z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Świetlicy szkolnej zostanie zorganizowany Dzień Piżamy oraz Dzień Kolorowej Skarpetki.
„Dzień Piżamy” – to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory. Jest to charytatywna akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań dzieci i kształtowanie zachowań prozdrowotnych. Dla chorych, małych pacjentów piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie.
Dzień Kolorowej Skarpetki jest symbolem solidaryzowania się z dziećmi chorymi na Zespół Downa.
Pragniemy okazać wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom poprzez zmianę codziennej odzieży w piżamy lub jej elementy oraz kolorowe skarpetki (każda inna).
Zachęcamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli do udziału w naszej wiosennej akcji.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele świetlicy szkolnej
MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI
W naszej szkole 16 marca odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Szewczyk, Prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji agencji PMICombera, działającej na rzecz firmy Procter&Gamble, pt. "Między nami Kobietkami" w ramach zajęć Wychowania do życia w rodzinie. Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej i zaproszone były dziewczęta z kl. 6 i 7. Pani prowadząca rozmawiała z małymi kobietkami na temat dojrzewania, zmian emocjonalnych w tym okresie życia, panowania nad emocjami, okazywania szacunku i bezpieczeństwa w Internecie oraz wyrabiania właściwych nawyków higienicznych. Pod koniec spotkania każda uczestniczka otrzymała pakiet edukacyjny zawierający również ulotkę dla rodziców.
Spotkanie trwało 45 min, po tym czasie dziewczynki udały się na dalsze lekcje.
Dołożymy wszelkich starań, by zajęcia odbywały się cyklicznie w kolejnych latach.
2
ŚCIEŻKA UWAŻNOŚCI
W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach powstaje ścieżka uważności.
Już wkrótce w naszej szkole pojawi się nowa atrakcja dla uczniów – ścieżka uważności. Jest to zaprojektowany w różnorodny sposób układ naklejek, który można umieścić m.in. w sali lekcyjnej, świetlicowej czy na korytarzu szkolnym. Składają się one od jednego do kilku zestawów, połączonych ze sobą lub funkcjonujących osobno.
Naklejki umieszcza się zarówno na podłodze, jak i na ścianach, co pozwala na tworzenie różnorodnych gier oraz ich dopasowywanie do możliwości uczniów.
Za projekt ścieżki, a także jej stworzenie odpowiadają nauczyciele: p. Agnieszka Kubiak oraz p. Anna Kubik. Pierwsze elementy są już gotowe, a w niedługim czasie będą mogli z niej skorzystać uczniowie.
AKCJA HUMANITARNA "DZIECI - DZIECIOM" ZBIÓRKA PRZYBORÓW SZKOLNYCH
DZIEŃ KOBIET
8 marca to święto obchodzone jako Dzień Kobiet. Jest okazją do złożenia bliskim kobietom życzeń, powiedzenia kilku ciepłych słów, obdarowania drobnym upominkiem. Dlatego w tym dniu od samego rana w drzwiach Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wszystkie panie, kobiety, dziewczynki witane były przez chłopców uśmiechem i miłymi życzeniami. Ponadto uczniowie wręczali swoim koleżankom bony – niespodzianki. W wejściu do szkoły zorganizowana została kwiaciarnia oraz słodki bufet, gdzie można było zakupić piękne kwiaty oraz różne smakołyki. Wszystkie Panie zostały obdarowane słodką czekoladką z dołączonymi życzeniami od Samorządu Uczniowskiego.
Organizatorzy szkolnego Dnia Kobiet:
Samorząd Uczniowski i SK Caritas
DZIEŃ KOBIET
PASOWANIE NA CZYTELNIKA W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH
„Każdy pierwszak obiecuje
po książki sięgać z radością,
bo czytanie daje wiedzę
i jest wielką przyjemnością.Chcemy czytać, dbać o książki,
poznawać z nich świat i ludzi.
I nie nudzić się, bo z książką
dziecko nigdy się nie nudzi (…)”Wydarzeniem szczególnym dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach było uroczyste pasowanie na czytelników. Był to też bardzo uroczysty dzień w życiu biblioteki. Chcąc podkreślić wagę tego wydarzenia nadaliśmy bibliotece uroczysty wystrój tworząc okolicznościowe wystawki i gazetki.
Ceremonia pasowania odbyła się, jak zawsze, w bibliotece, gdyż tylko tu, wśród książek, osiąga się odpowiednią atmosferę.
Z okazji pasowania dzieci obejrzały przedstawienie w formie teatrzyku kamishibai pt. „Lew w Paryżu”, w którym towarzyszyły pewnemu urzekającemu Lwu w wyprawie. Główny bohater postanowił opuścić swą afrykańską sawannę, aby zyskać “pracę, miłość, przyszłość”. Lew przybywa do znanej europejskiej stolicy i odkrywa miasto tak dalece inne od tego co zna….
Historia o Lwie kryje w sobie opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju, kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Wraz z Lwem widzowie odkrywali uroki miasta z niecodziennej perspektywy.
Po obejrzeniu przedstawienia najmłodsi czytelnicy zwiedzali bibliotekę przy dźwiękach piosenki „Pociąg do książki”, oglądali wystawę, wybierali i wypożyczali swoją pierwszą książkę.
Ważnym i wzruszającym momentem całej uroczystości było złożenie przez pierwszoklasistów przyrzeczenia.
Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały wyjątkowe zakładki do książki z logo biblioteki oraz „Prośby książki”.
W trakcie spotkania panowała serdeczna i przyjazna atmosfera, dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, obiecały przeczytać książki i ponownie odwiedzić bibliotekę.
Przed opuszczeniem biblioteki życzyliśmy małym gościom wiele radości z przeczytanych książek.
Dziękujemy wychowawcom klas pierwszych za współpracę w promowaniu czytania.
29
PLEBISCYT SPORTOWY ZIEMI PIOTRKOWSKIEJ
Zachęcam do wzięcia udziału w Plebiscycie Sportowym Ziemi Piotrkowskiej. Na funpage Powiatu Piotrkowskiego rozpoczęło się zbieranie głosów na Najpopularniejszy Klub Sportowy i Najpopularniejszego Sportowca w 2021 roku. W głosowaniu bierze udział GUKS Gorzkowice ( w kategorii Najpopularniejszy Klub Sportowy w 2021 roku) oraz dwie uczennice naszej szkoły: Zuzanna Wojdalska i Roksana Frączkowska (w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec w 2021 roku). Wyboru można dokonywać spośród zgłoszonych kandydatów do 21 lutego do g. 12.00 poprzez reakcję pod zdjęciem/herbem/logo nominowanego klubu sportowego/ sportowca - zamieszczonym na FB/PowiatPiotrkowski.Głosowanie trwa do 21 lutego 2022 roku do godz. 12.00.
WALENTYNKI W KLASIE 1C SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH
Powinno wiedzieć serce Twoje
jakie jest imię moje.
Ten, kto to pisze, jest Ci dobrze znany,
ten kto to czyta, jest bardzo kochany!
Dobrze, że jesteś!!
!
14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób - Walentynki. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii, jak i przyjaźni. Stałym niemalże elementem tego święta jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek.
Uczniowie klasy 1c wraz z wychowawcą, p. Anetą Krawczyk także pamiętali o tym dniu. Z tej okazji wykonali kartki walentynkowe dla swoich rodziców, którzy z kolei obdarowali ich lizakami w kształcie serc. Dużą radość sprawił słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.
Uczniowie poznali także historię święta zakochanych oraz uczestniczyli w muzycznych zabawach.
Walentynkowe świętowanie sprawiło Pierwszakom dużo radości.
13
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA” - MODUŁ III MOC SŁÓW
Uczniowie klasy 5b zrealizowali moduł 3 „Moc Słów” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Emocja”. Celem modułu było rozwijanie umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwości, wrażliwości na potrzeby innych , poszanowania dla odmienności.
Realizacja modułu 3 rozpoczęła się od określenia przez uczniów na termometrze uczuć swojego samopoczucia oraz od udziału w zabawie „Dla każdego miłe słowo”, podczas której uczniowie mówili sobie komplementy. Następnie uczniowie wysłuchali „Bajki o ciepłym i puchatym” autorstwa Zofii Aleksandry Żuczkowskiej. Uczniowie dowiedzieli się, czym są i jaką mają moc „puchate słowa” oraz ile krzywdy mogą wyrządzić drugiej osobie „słowa kolczaste”. Wiele emocji i zaciekawienia wzbudził w dzieciach „worek dobrych słów”, w którym znajdowały się wyrazy o pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Miłe słowa zostały umieszczone w worku, zaś słowa negatywne zostały odrzucone.
Bardzo atrakcyjna dla dzieci okazała się kraina życzliwości, do której można było wejść po wypowiedzeniu miłego słowa. Tutaj wysłuchaliśmy opowiadania o drzewie i stworzyliśmy własne - z magicznymi słowami. Każde dziecko napisało na serduszku miłe słowa dla swoich kolegów i koleżanek z klasy. Następnie serduszka zostały podarowane osobom, do których były adresowane. Na zakończenie zajęć dzieci przykleiły otrzymane od rówieśników serduszka na klasowym drzewku dobrych słów. Zajęcia były dla uczniów wspaniałą i kreatywną zabawą. Serduszka będą nam wciąż przypominały o właściwym zachowaniu.
Wysłuchaliśmy również "Opowieści o chłopcu, ojcu, o gniewie i ranach", które na pewno będzie wszystkim przypominać, że należy mówić w ten sposób by słowa nas nie raniły. To trudna sztuka! Będziemy nadal jej się uczyć.
Opowieść zrobiła na nich duże wrażenie i pomogła zrozumieć, jak wielki wpływ na życie i samopoczucie każdego człowieka, mają słowa i czyny innych ludzi.
Na koniec tych niezwykle emocjonujących zajęć wszyscy uczniowie obiecali, że będą starać się, aby na świecie było jak najwięcej dobrych i pięknych słów oraz czynów.
W ramach innowacji uczniowie klasy 5b wykonali piękne laurki na Dzień Babci i Dzień Dziadka oraz wykonali karmnik dla ptaków, by opiekować się nimi w okresie zimy.
Opiekunowie:
Małgorzata Kaniowska
Marlena Radojewska-Pechta
20
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie