W piątek 17 maja 2024r. uczniowie klasy IIa i IIb wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku i odważnym kocie. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP, Fontannę ze złotymi żabkami, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w. oraz Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż Wisły na całej długości średniowiecznych murów miejskich.
Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek.
Ostatnim punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób w jaki czyniono to ponad 500 lat temu.
WYCIECZKA UCZNIÓW DO TORUNIA - KLASA IIA, IIB
- 4
SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną tylko 4 lata”
Albert Einstein
20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Wymieranie pszczół to ogólnoświatowy problem, który dotyczy każdego człowieka na naszej planecie. Od kilkunastu lat, ze względu m. in. na zanieczyszczenie środowiska maleje populacja pszczół.
Z okazji Światowego Dnia Pszczół uczniowie klasy 5a i 5c wzięli udział w spotkaniu z Panem Edwinem Krawczykiem - doświadczonym pszczelarzem praktykiem, członkiem lokalnego koła pszczelarskiego.
Zaproszony gość przedstawił uczniom wiele ciekawych informacji o życiu pszczół, ich roli w ekosystemie, a także o pracy pszczelarzy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie.
Pan Edwin opowiedział także, jak powstaje miód i jakie ma właściwości zdrowotne. Dużą atrakcją było oglądanie królowej w klateczce, ramki z woszczyną, stroju pszczelarza oraz przyrządów, których używa w codziennej pracy.
Było również słodko - uczniowie spróbowali miodu prosto z pasieki.
Spotkaniu towarzyszyła wystawka.
Piątoklasiści wykazali duże zainteresowanie tematem.
Zajęcia zostały zorganizowane w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.
18
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH – HENRYKA SIENKIEWICZA
20 maja 1982 r. odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia Henryka Sienkiewicza i przekazanie sztandaru szkolnego. Dziś, 20 maja 2024 r., obchodziliśmy kolejną rocznicę tego ważnego dla naszej społeczności wydarzenia. W tym dniu oddaliśmy cześć naszemu patronowi przypominając ciekawy życiorys pisarza i wspominając jego bogaty dorobek literacki. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty i sprawowali wartę w kąciku patrona.
2
OSTATNI DZIEŃ EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTÓW
Czwartek jest ostatnim dniem egzaminacyjnym dla ósmoklasistów.
15 maja 2024r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach przystąpili do egzaminu z matematyki, natomiast 16 maja 2024 r. z języka angielskiego.
Dzisiejszy dzień zakończył maraton egzaminacyjny. Dziękujemy Naszym Ósmoklasistom za poświęcenie, trud i pracę. Życzymy wspaniałych osiągnięć i sukcesów w nauce.
22
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO
14 maja 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminacyjny.
Pierwszego dnia odbył się egzamin klas ósmych z języka polskiego.Wszystkim naszym Ósmoklasistom życzymy powodzenia na dalsze dni zmagań egzaminacyjnych.
15
WYCIECZKA UCZNIÓW KL. 6A i 6B
10 maja 2024 r. uczniowie kl. 6a i 6b Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.
Pierwszym punktem programu było spotkanie z przewodnikiem i rozpoczęcie zwiedzania miasta:
Katedra wawelska z Dzwonem Zygmunta i kryptami, droga królewska, okno papieskie, Uniwersytet Jagielloński, Sukiennice, Kościół Mariacki i otwarcie ołtarza, który wykonał Wit Stwosz oraz Barbakan.
Następnym punktem programu było Interaktywne Muzeum Gier Komputerowych – wehikuł czasu do lat 80 i 90ubiegłego wieku. Unikalna w Polsce kolekcja ponad 150 klasycznych gier wideo dostępna dla każdego. Muzeum przedstawia historię ewolucji i rozwoju gier arcade na przestrzeni lat, w które uczniowie mogli spróbować w co grali ich rodzice.
85
PROJEKT EDUKACYJNY - CYBERPRZESTĘPCY W ŚWIECIE FINANSÓW
W związku z trwającym Rokiem Edukacji Ekonomicznej oraz kierunkiem polityki oświatowej - wspieranie rozwoju kompetencji cyfrowych ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w dn.13 maja 2024r. grupa uczniów kl.4-8 i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wzięła udział w webinarium zorganizowanym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu edukacyjnego „Cyberprzestępcy w świecie finansów”. Uczestnicy poznali zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać w cyberprzestrzeni, złośliwe linki, oprogramowania i metody ataków na urządzenia mobilne. Zwrócono też uwagę na oszustwa finansowe z wykorzystaniem kodów QR. Prowadzący wskazali również szereg dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa finansowego w urządzeniach mobilnych.
ŚWIATOWY DZIEŃ PTAKÓW WĘDROWNYCH W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH
Corocznie od 2006 roku w maju obchodzony jest Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Celem święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie.
Dzięki uprzejmości p. Wojciecha Woźniaka, miłośnika przyrody i działacza Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, uczniowie klasy 5b i 5c uczestniczyli w nietypowej lekcji biologii.
Pan Wojciech opowiadał o swojej pasji, jaką jest obserwacja skrzydlatych mieszkańców naszej Ziemi.
Piątoklasiści poznali różne ciekawostki na temat ptaków wędrownych: ich życia, szlaków migracyjnych, budowy, odżywiania. Dowiedzieli się, że Polska jest ważnym miejscem na szlaku ptasich przelotów. Obejrzeli zdjęcia ptaków gniazdujących w naszym regionie.
To było bardzo ciekawe spotkanie. Uczniowie podziękowali p. Wojciechowi gromkimi brawami.
Lekcji towarzyszyła tematyczna wystawka książek.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.
6
DYSTRYBUTORY WODY PITNEJ
W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach z inicjatywy rodziców zostały zakupione i zamontowane dwa dystrybutory wody pitnej. Zakup został sfinansowany przez Radę Rodziców, która przeznaczyła na ten cel dochód z tegorocznego XVI dobroczynnego balu karnawałowego. Dyrektor wraz z całą społecznością szkolną składają podziękowania oraz wyrażają wdzięczność za ten wspaniały gest oraz aktywne uczestnictwo rodziców w życiu szkoły.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO DLA UCZNIÓW KLAS III
29 kwietnia 2024r. odbył się konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii”. Adresatami tego konkursu byli uczniowie klas: IIIA, IIIB, IIIC, i IIID Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach. Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności ortograficznych, oraz kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy.
Do konkursu przystąpiło 20 uczniów po 5 uczniów z każdej klasy wyłonionych w ramach etapu klasowego. Kompetencje ortograficzne uczestników były sprawdzone w formie dyktanda oraz zadań ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni.Wyniki konkursu:
I miejsce
Julian Piekarski kl. IIIc
II miejsce
Julian Jabłecki kl. IIIc
III miejsce
Joanna Kowalczyk kl. IIIa
Franciszek Niezgoda kl. IIIc
Wyróżnienia:
Oliwia Schmidt kl. IIIc
Marcel Nowak kl. IIIb
Maja Kopacz kl. III d
Dyplomy oraz nagrody zostaną przekazane uczniom podczas apelu zorganizowanego na koniec roku szkolnego.
Organizatorami konkursu były wychowawczynie klas III:
p. Marzena Gorzędowska
p. Agnieszka Kubiak
p. Aneta Krawczyk
p. Agnieszka Sawicka
MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W FESTIWALU SZTAFET W RĘCZNIE
W dniu 08.05.2024 r. na stadionie sportowym w Ręcznie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego Szkół Podstawowych w Festiwalu Sztafet. W zawodach bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach. Nasi chłopcy w kategorii Igrzyska Dzieci w sztafecie 4x100 m zajęli II miejsce (Jakub Skrobek, Szymon Adamczyk, Maciej Sikora i Oliwier Magiera). Sztafeta Szwedzka chłopców w kategorii Igrzyska Dzieci również zajęła II miejsce (Bartosz Kabziński, Oskar Kordyzon, Maciej Sikora i Jan Zieliński). Nasze uczennice w Sztafecie Olimpijskiej w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej zajęły III miejsce (Maja Mirek, Lena Skrobek, Zuzanna Wojdalska i Amelia Orlik). Sztafeta 4x100 m dziewcząt W kategorii Igrzyska Dzieci zajęła III miejsce (Emilia Stelmaszczyk, Antonina Rumik, Joanna Krawczyk i Nadia Matuszczyk). Na III miejscu rywalizację zakończyła także nasza Sztafeta Olimpijska Chłopów w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej (Dominik Remisz, Kacper Klęska, Adam Trzebiński i Przemysław Marusiński). Pozostałe nasze sztafety zajmowały IV miejsca w swoich kategoriach. Szkołę naszą reprezentowali także: Nikola Palej, Anna Korzela, Kornelia Wieńczek, Sabina Zawada, Maja Sadura, Nikola Kubicka, Amelia Gwóźdź, Oliwier Ryszka, Szymon Karpiński, Dawid Jabłecki i Adam Dąbrowski. Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczyli wszystkim zawodnikom Starosta Powiatu Piotrkowskiego Pan Piotr Łączny i Wójt Gminy Ręczno Pan Kamil Ślusarczyk.
25
MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W PIŁKĘ NOŻNĄ SZS IMS 2024
7 maja 2024 r. na obiektach sportowych GUKS Gorzkowice odbyły się powiatowe zawody piłki nożnej z cyklu Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. Bardzo dobrze w turnieju zaprezentowali się uczniowie SP Gorzkowice, którzy w ostatecznej klasyfikacji uplasowali się na drugim stopniu podium.
W turnieju udział wzięło 7 ekip, które reprezentowały swoje gminy.
Oto wyniki uzyskane przez uczniów SP Gorzkowice:
SP Gorzkowice – SP nr 1 Sulejów 2:2
SP Gorzkowice – SP Gomulin 10:0
SP Gorzkowice – SP Dąbrowa nad Czarną 4:1
SP Gorzkowice – SP Boryszów 3:1
SP Gorzkowice – SP Moszczenica 2:3 (finał)
Skład wicemistrzów powiatu: Cichosz Konrad, Foksowicz Bartosz, Gozdek Kamil, Jabłecki Dawid, Jeż Szymon, Karpiński Szymon, Klęska Kacper, Lewiński Wojciech, Marusiński Przemysław, Remisz Dominik, Ryszka Olivier, Trzebiński Adam. Opiekunowie: Marek Siewierski, Alan Kadir. Trenerzy klubowi: Piotr Potęga, Mateusz Ciesielski.
233 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH
„Póki Polska żyje w nas,
Póty nie zginie
Orzeł Biały jeszcze raz
Skrzydła rozwinie…”
30 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza uczciliśmy święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystej akademii, której hasłem przewodnim były słowa: „Póki Polska żyje w nas…”, wszyscy zebrani mieli możliwość zamyślić się nad historią naszego kraju, doświadczyć poczucia wspólnoty, wzruszeń oraz dumy z naszej historii.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
Sekretarz Gminy Gorzkowice pani Iwona Kadir
Dyrektor Administracji Placówek Oświatowych w Gorzkowicach pan Daniel Słowik
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorzkowicach pani Anna Pechta
Radni Gminy Gorzkowice
Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Gorzkowicach pani Magdalena Rutka
Kierownik Samorządowego Klubu Dziecięcego i Klubu Malucha w Gorzkowicach pani Anna Jarosińska
Proboszcz parafii Gorzkowice ksiądz kanonik Ryszard Bryłka
Dyrektor Banku Spółdzielczego Ziemi Piotrkowskiej w Gorzkowicach pan Marcin Bieliński
Prezydium Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach z przewodniczącą panią Ewą Nowicką - Mirek
Dyrektor Domu Kultury i Biblioteki Publicznej w Gorzkowicach pani Małgorzata Gadecka
Sołtys sołectwa Gorzkowice pan Zbigniew Nowak
Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV – VIII był hołdem dla twórców konstytucji oraz przypomnieniem faktów historycznych związanych z tym wydarzeniem. Konstytucja 3 Maja z 1791r. była to druga na świecie, a pierwsza w Europie ustawa zasadnicza. Polscy patrioci, dostrzegając widmo upadku Rzeczypospolitej, podjęli próbę ratowania i reformowania ojczyzny. Niestety, obowiązywała ona tylko kilka miesięcy i nie uchroniła Polski przed jej ostatecznym upadkiem. Ale występy młodych artystów to nie tylko przypomnienie faktów historycznych. Przekazali nam oni bardzo ważne przesłanie: patriotyzmu powinniśmy się uczyć każdego dnia i musimy żyć tak, by pamiętać o przeszłości i jednocześnie dbać o to, by nasza ojczyzna rozwijała się w duchu wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku. Piękne recytacje skłaniały do zastanowienia się, czym dla nas są takie pojęcia jak: wolność, naród, ojczyzna. Uroczysty nastrój budowały również pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego. Niezwykłych wzruszeń dostarczył taniec z biało – czerwonymi szarfami oraz mazur, podczas którego mogliśmy podziwiać polskie stroje narodowe.
Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która podziękowała występującym uczniom za zaangażowanie, wskazała również na wagę i skutki historyczne tego wydarzenia.
Młodzi aktorzy włożyli wiele serca w przygotowanie spektaklu, który pobudził wszystkich zgromadzonych do refleksji nad burzliwymi dziejami naszej ojczyzny. W tych trudnych czasach pamiętajmy, że „wolność to królestwo dobrych słów. Mądrych myśli, pięknych snów. To wiara w ludzi” .
Akademia została przygotowana przez p. R. Ziembę, p.R. Kluczyńską - Musiał, p.E. Rakowską – Kister, p.E. Turkowską, p.M. Ałaszewską. Nagłośnienie i pomoc techniczna – p.M. Siewierski, zdjęcia – M. Rzepecki, zaproszenia – p. A. Kubiak.57
WYSTAWA „RÓŻNE OBLICZA KSIĄŻKI”
W dniach 23.04 – 30.04. 2024 w bibliotece szkolnej można było zobaczyć wystawę „Różne oblicza książki”, która została omówiona na zajęciach czytelniczych w poszczególnych klasach.
Zgromadzono na niej książki o nietypowym wyglądzie: rozkładanki, grzechotki, gry, przytulanki, miniaturki, z ilustracjami puzlami, z ilustracjami przestrzennymi, z zabawkami, z ruchomymi ilustracjami, z rozszerzoną rzeczywistością i wiele innych. Dzieci mogły zobaczyć także, jak wyglądała książka w postaci tabliczki glinianej i drewnianej, kipu, zwoju papirusowego (wykonane przez nauczycieli bibliotekarzy) i porównać te formy z najnowszymi – audiobookiem i e-bookiem. Niektórzy uczniowie próbowali odczytać pismo węzełkowe – z różnym powodzeniem, dobrze się przy tym bawiąc.
Wystawa została zorganizowana przez p. Justynę Święcicką i p. Tomasza Filipczaka we współpracy z p.Marzeną Gorzędowską i p. Anetą Krawczyk w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
29
TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU 2024 - FINAŁ POWIATOWY U-10
Rozgrywki powiatowe Turnieju o Puchar Tymbarku 2024 okazały się historycznym osiągnięciem dla Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach. Po raz pierwszy, aż trzy reprezentacje szkoły będą uczestniczyć w wielkim finale wojewódzkim. Stało się to za sprawą drużyn U-8 dziewcząt i chłopców, o których pisaliśmy wcześniej oraz chłopców U-10, którzy wygrali finał etapu powiatowego rozgrywany w Sulejowie 29 kwietnia 2024 r.
Ci ostatni w rozgrywkach uzyskali następujące wyniki:
SP Gorzkowice – SP Parzniewice 4:1
SP Gorzkowice – SP Aleksadndrów 4:0
SP Gorzkowice – SP Sulejów 9:3
W składzie najlepszej drużyny turnieju znaleźli się: Adamczyk Kajetan, Cichoń Aleksander, Kłys Aleksander, Kordyzon Patryk, Krupa Oliwier, Lewiński Kornel, Maniecki Szymon, Sobieszek Oskar, Szulc Bartłomiej, Strzelecki Alan.
Należy podkreślić, iż w/w sukcesy to efekt znakomitej współpracy szkoły oraz lokalnego klubu, gdzie młodzi adepci futbolu mogą rozwijać swoją pasję do piłki nożnej.
Opiekunem zawodników na turnieju był pan Marek Siewierski, a klubowymi trenerami zawodników na co dzień są Krzysztof Sochacki i Alan Kadir.
Gratulujemy, trzymamy kciuki oraz życzymy niezapomnianych wrażeń podczas Finału Wojewódzkiego Turnieju o Puchar Tymbarku 2024.
4
WYCIECZKA SZKOLNA DO TORUNIA KLAS SIÓDMYCH
W środę 24.04.2024 roku uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia.
Pierwszym punktem wyjazdu był spacer po Starym Mieście wraz z przewodnikiem. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP, „Fontannę ze złotymi żabkami”, kamienice mieszczańskie z końca trzynastego i czternastego wieku, Dom Mikołaja Kopernika – przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma i Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż rzeki Wisły na całej długości średniowiecznych murów miejskich.
Kolejnym punktem wycieczki było Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o planetach i gwiazdach.
Po zobaczeniu największych atrakcji miasta siódmoklasiści mieli możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek. Ostatnim punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Wszyscy uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki zgodnie z bardzo starą tradycją toruńską, jak czyniono 500 lat temu.
Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych, dopisała nam pogoda. Nasi uczniowie odwiedzili MC Donald aż trzy razy w ciągu całego wyjazdu, mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc.
Wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.
8
„KSIĄŻKI MAJĄ SWOJĄ HISTORIĘ” INSCENIZACJA W BIBLIOTECE
W książkach leży dusza wszystkich czasów przeszłych.
Thomas Carlyle
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna zamieniła się w kameralną scenę teatralną, na której przedstawiona została historia pisma od rysunków w jaskini po książkę współczesną. Młodzi aktorzy wcielili się w postaci z odległych czasów, aby opowiedzieć o tym, jak przekazywali sobie wiadomości oraz jakich materiałów i narzędzi używali do pisania.
Na widowni zasiedli uczniowie z klas czwartych. Mogli dzięki przedstawieniu odbyć wędrówkę przez tysiąclecia. Zobaczyć jaki ślad zostawili po sobie ludzie pierwotni, starożytni Grecy, starożytni Egipcjanie, Indianie, Fenicjanie, jak radził sobie niepiśmienny chłop. Dowiedzieć się kto to był skryba, co zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi i kto wynalazł papier. Obejrzeć rekwizyty: pismo węzełkowe - kipu, kij z karbami, zwój papirusowy, tabliczkę glinianą i tabliczkę drewnianą wypełnioną woskiem.
Po obejrzeniu przedstawienia, czwartoklasiści zastanawiali się nad tym, jak wyglądałby świat, gdyby ludzie nie nauczyli się pisać?„Od byka w jaskini, do e- booków w sieci
trwa historia pisma już od tysiącleci.
Dzisiaj mamy nawet książki do słuchania.
Lecz nic nie zastąpi radości czytania!”Takimi słowami aktorzy pożegnali się z widzami.
W uroczystości uczestniczyła również Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk,
która pogratulowała aktorom pięknego występu,
a uczniów zachęciła do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i czytania książek.22
KONKURS PLASTYCZNY „ZAREKLAMUJ KSIĄŻKĘ”
22 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyło się rozstrzygnięcie Międzyklasowego Konkursu Plastycznego „Zareklamuj książkę”.
Głównym celem konkursu było stworzenie plakatu, który zainspiruje do czytania książek i przypomni o Światowym Dniu Książki.
Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna we współpracy z wychowawcami klas V-VIII. Zadaniem każdej klasy było wykonanie jednego plakatu w formacie A3 reklamującego książkę i zawierającego hasło reklamowe.
Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych.
Komisja konkursowa w składzie:
Dyrektor szkoły p. Magdalena Treścińska – Niemczyk,
p. Justyna Święcicka,
p. Tomasz Filipczak,
przy ocenie prac brała pod uwagę: odzwierciedlenie tematu konkursu, pomysłowość, stopień trudności techniki, estetykę prac.
W kategorii klas V – VI - I miejsce zajęła klasa VIa
W kategorii klas VII – VIII - I miejsce zajęła klasa VIIIa
Prace konkursowe zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU 2024 - FINAŁ POWIATOWY U-8
Pierwszoklasiści SP Gorzkowice wzięli udział w Finale Powiatowym Turnieju o Puchar Tymbarku, który odbył się 25 kwietnia 2024 r. w Sulejowie. Po zaciętej rywalizacji nasi piłkarze okazali się najlepsi. Zwycięstwo zapewniło naszej drużynie udział w wielkim finale wojewódzkim, który odbędzie się 25 maja w Łodzi.
Wyniki zawodów:
SP Sulejów – SP Aleksandrów 3:0
SP Gorzkowice – SP Aleksandrów 5:0
SP Gorzkowice – SP Sulejów 2:2
W składzie drużyny znaleźli się: Krasoń Kacper, Lorens Aleksander, Nowak Mateusz, Skrobek Szymon, Turniak Mikołaj, Wachnik Miłosz, Wachowski Jakub, Koryciński Kacper, Łoskot Esteban.
Do finału wojewódzkiego, bez konieczności rywalizacji, zakwalifikowała się również nasza drużyna dziewcząt.
Na co dzień nasi młodzi sportowcy rozwijają swoją piłkarską pasję w GUKS „Gorzkowice”, gdzie ich klubowymi trenerami są: Alan Kadir, Krzysztof Sochacki i Adam Wachowski.
7
23 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
„Czytanie książek
to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
5523 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - święto ustanowione przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa. To wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników literatury. Czytanie książek to nie tylko przyjemność, ale również źródło licznych korzyści dla naszego umysłu i emocji. Przynosi dzieciom i dorosłym wiele korzyści, w tym między innymi: poszerzenie zasobu słownictwa, większą empatię i zrozumienie otaczającego nas świata, lepszą koncentrację, wyciszenie i uspokojenie, poszerzenie wiedzy, produktywne spędzanie czasu.
DLATEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI!!!
W tym dniu uczniowie z klas 1-3 pięknie przebrali się za bohaterów książek. Wykonali również ilustracje do ulubionych bajek, baśni, wierszy.
Zaproszeni goście – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Domu Kultury w Gorzkowicach Pani Małgorzata Gadecka oraz rodzice uczniów czytali fragmenty utworów literackich poszczególnym grupom wiekowym. Uczniowie aktywnie odpowiadali na zadane pytania do czytanych tekstów, a za poprawne odpowiedzi zostali nagrodzeni zakładkami do książek.
W spotkaniu uczestniczyła również Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która pochwaliła uczniów za piękne przebrania i zachęciła do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i czytania książek.
Na koniec uczniowie zaśpiewali piosenki tematycznie związane z czytanymi utworami.
Nad organizacją i przebiegiem obchodów tego dnia czuwały Panie: Marzena Gorzędowska i Aneta Krawczyk oraz nauczyciele bibliotekarze – Pani Justyna Święcicka oraz Pan Tomasz Filipczak.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie