Międzynarodowy Dzień Kropki był okazją do promowania bestsellerowego picturebooka Petera H.Reynoldsa pt. „Kropka” - bo od „Kropki” wszystko się zaczęło.
15 września 2003 roku ta niewielka książeczka trafiła do rąk amerykańskich czytelników. Wkrótce została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wydana alfabetem Braille’a i stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Dey). Historia Dnia Kropki sięga 2009 roku, kiedy to nauczyciel muzyki Terry Shay zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom i nauczycielom, by przeczytać książkę – 15 września.
Uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach poznali historię bohaterki książki – małej dziewczynki o imieniu Vashti, która nie chciała uczestniczyć w lekcji plastyki – nie wierzyła, że potrafi malować. Nauczycielka zachęciła dziewczynkę do pracy słowami: „Postaw tu kropkę i zobaczymy co się stanie”. Na drugi dzień praca uczennicy, wisiała w klasie oprawiona w złotą ramę. Czasem wystarczy mały gest, aby uczniowskie skrzydła rozpostarły się szeroko. Vashti otrzymała wsparcie, dzięki temu nabrała chęci do działania, uwierzyła w siebie, pomogła również odnaleźć talent swojemu koledze. Dzięki czytaniu jej historii o „Kropce” nadal pomaga dzieciom na całym świecie.
Obchodzony 15 września Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu wszelkich trudności.