3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niepełnosprawnych, u których występują pewne ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu. W tym Dniu międzynarodowe organizacje dążą do zintegrowania osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa oraz ukazują zalety z włączenia tej grupy społecznej w życie polityczne, gospodarcze i polityczne.
Prawa osób niepełnosprawnych są zagwarantowane w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku.
Konstytucja jako najważniejszy dokument państwowy zapewnia prawo do niedyskryminacji, czyli żadna osoba niepełnosprawna nie może być dyskryminowana w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Władze publiczne mają obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej osobom niepełnosprawnym, a także udzielenia pomocy osobom w codziennych sytuacjach, przysposobieniu pracy oraz komunikacji społecznej.
Sejm uchwalił 1 sierpnia 1997 roku Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych, która definiuje prawa osób niepełnosprawnych do normalnego życia oraz zawiera katalog dziesięciu prac określających najważniejsze obszary, w których wymagane jest rozwiązanie problemów osób niepełnosprawnych.
W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.
W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypada na 3 grudnia (sobota) dlatego już 1 grudnia w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach uczczono ten dzień. Wystawiona została tablica przypominająca uczniom co to znaczy niepełnosprawność i jak należy się odnosić do promowania praw osób z niepełnosprawnościami oraz jak działać na rzecz pełnej realizacji tych praw.
Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia.
Do promowania tego dnia przyczyniły się p. Agnieszka Chycka, p. Monika Jachimczak oraz p. Agnieszka Kubiak.
Chętnych zapraszamy do obejrzenia filmu: „Cyrk Motyli”.